Knygų rekomendacijos: ką skaityti, kai nenori skaityti

by | Feb 17, 2021 | Patarimai

Žinote tą jausmą, kai pamatote ar išgirstate kažką tokio įdomaus ir sukrečiančio, kad nejučiomis patys griebiatės visų įmanomų informacijos šaltinių, kad tik sužinotumėte daugiau? Tokiu būdu galima netikėtai pamilti ir knygą. Juk geriausiai ko nors išmokstame tuomet, kai nesuvokiame, kad tuo metu mokomės, todėl įtraukianti istorija gali paskatinti pasinerti į knygų pasaulį net labiausiai išsiblaškiusį mokinį.

Kaip iš(si)rinkti knygą?

Knygų rekomendacijos – labai subjektyvus reikalas. Tiek vaikams, tiek suaugusiems patinka skirtingi dalykai, jų gebėjimai koncentruoti dėmesį taip pat skiriasi. Vis dėlto mokiniui, kurį sunku įkalbėti į rankas paimti knygą, nevertėtų bandyti įsiūlyti lėto veiksmo, ilgų gamtos aprašymų pilnų knygų. Be to, nors mokykliniuose privalomų knygų sąrašuose ir gausu puikių knygų – pačiam susiradus savąją, daug lengviau rasti su ja ryšį ir ieškoti daugiau įdomių istorijų.

Biografijos

Daugelis mokyklinio amžiaus vaikų turi savo dievukus – dainininkus, aktorius ar kitus garsius žmones, kuriais žavisi. Pasiūlykite vaikui perskaityti jo mėgstamos garsenybės biografiją, pavyzdžiui, Malcolm Croft parašytą „Billie Eilish“. Perskaičius knygą apie dievinamą herojų, vaikas net nepajus, kad pastaroji pradėjo jo knygų „prisijaukinimo“ kelią, o kita knyga jau galėtų būti Šekspyro ar Einšteino biografija.

Istorija

Istoriniai įvykiai dažnai tampa įdomūs tuomet, kai ta istorija atgyja filme, kuriame galima kartu su herojumi išgyventi to meto realijas. Taip pat ir knygose. Legendinė Harper Lee knyga „Nežudyk strazdo giesmininko“ pasakoja apie tarpukariu Amerikoje gyvenantį advokatą, kuriam tenka ginti neteisingai apkaltintą juodaodį. Advokatas turi du vaikus, kurie taip pat išgyvena to meto neteisybę bei dar tik prasidėjusią kovą prieš rasizmą. Ši knyga priartina skaitytoją prie to meto istorijos, tad tikėtina, kad po šios, norėsis skaityti kažką panašaus. 

Taip pat galite pasiūlyti vaikui perskaityti „Anos Frank dienoraštį“, kur pasakojama apie žydę mergaitę, kuriai teko susidurti su holokaustu. Istorija pasakoja pati Ana, todėl nesunku kartu su ja išgyventi neįsivaizduojamo žiaurumo įvykius ir tuo pačiu atrasti gėrį bei gražius jausmus, kurie aplanko nepaisant nepavydėtinų aplinkybių.

Fantastika

Fantastikos gerbėjams galima pasiūlyti nusikelti į jiems dar nepažintus pasaulius. Galima pradėti nuo filmais tapusių knygų trilogijos „Bado žaidynės“ ar „Divergentės“. Šiose istorijose distopiniame pasaulyje jauni žmonės ieško savęs ir susiduria su netikėčiausiomis kliūtimis, kurios verčia priimti sunkius sprendimus. Jei vaikas jau yra matęs knygų ekranizacijas, vis tiek pasiūlykite jas perskaityti – taip galite pradėti diskusiją, ar tikrai knyga geresnė už filmą. Jei vaikui patiks šios knygos, galite pasiūlyti ir klasikinių fantastikos kūrinių, tokių kaip, „Žiedų valdovas“ ar „Hobitas“.

Nuotykiai

Nenustygstantiems vietoje pasiūlykite nuotykių knygą. Viena tokių istorijų, kurioje nesunku susitapatinti su veikėjais – Astrid Lindgren „Ronja plėšiko duktė“. Jos pagrindinė herojė maištauja prieš uždraustą draugystę. Kas gali būti labiau artimo mokiniui, nei maištavimas prieš tai, kas uždrausta? Istorija kupina nuotykių ir veiksmo, todėl patiks ir pačiam nekantriausiam skaitytojui. 

Jautrūs romanai

Kaip ir filmų, taip ir knygos herojų pagrindinis tikslas – paskatinti žiūrovą ar skaitytoją susitapatinti su jos veikėjais. Viena tokių knygų, kurios pagrindinio veikėjo Čarlio sunkumai pažįstami kiekvienam, kuris yra buvęs mokykloje – Stephen Chbosky romanas „Atskalūno laiškai“. Pagrindinis herojus bando nepasimesti tarp savo nenuspėjamų emocijų ir vis besivejančių praeities traumų, o bandydamas ištverti pirmą dieną naujoje mokykloje įsivaizduoja, kaip jausis paskutinę. Knyga turi ir savo ekranizaciją, tad perskaičius, galima palyginti filmą su knyga.

Kita jautri istorija, kuri augina empatijos jausmą, vaizduotę – Frances Hodgson Burnett romanas „Paslaptingas sodas“. Knygoje užsimezga draugystė tarp berniuko su negalia ir niekuo aplink nesidžiaugiančios mergaitės. Abu vaikai istorijoje keičiasi ir drauge atranda visai kitokį pasaulį.

Užsiregistruokite į pirmą 1,5 val. pamoką už 5€!

    Viskas NAUJIENLAIŠKYJE

    Naujienos, patarimai, informacija, nuolaidos, nemokamos knygos. Visa tai gali gauti nemokamai iš mūsų jeigu užsiprenumeruosi naujienlaiškį. Atsisakyti galima bus lengvai ir bet kuriuo metu!