Kai raidės neklauso: kaip susidraugauti su disleksija?

by | Mar 23, 2021 | Patarimai

Disleksija – pats dažniausias mokymosi sutrikimas. Jį turi apie 10-15 % žmonių visame pasaulyje. Sunkumai skaitant nedingsta visą gyvenimą, todėl labai svarbu laiku juos atpažinti ir išmokti su tuo gyventi.

Pirmieji skaitymo žingsniai

Norėdami padėti vaikui su disleksijos sutrikimu, turime jį atpažinti. Dėl to svarbu stebėti skaitymo procesą nuo pat pirmų akimirkų. Kai vaikas jau atpažįsta raides ir pamažu jas jungia į žodžius, kartais sumaišomi skiemenys dar nėra simptomas. Tačiau jei vaikas jau dvejus-trejus metus mokosi skaityti, o jam vis nesiseka, verta kreiptis į specialistus.

Įprastai 5-6 metų vaikai smalsiai imasi bet kurios naujos veiklos ir yra labai imlūs, todėl skaitymas neturėtų būti nemalonus procesas. Dažnai disleksijos sutrikimą turintys vaikai nenori skaityti, todėl, kad jiems nesiseka. Dar vienas požymis, kuris gali padėti atpažinti sutrikimą – vaikas nuolat maišo kairę ir dešinę puses.

Pasitaiko nemažai atvejų, kai šis sutrikimas yra sumaišomas su paprasčiausiu tingėjimu ar žemesniu intelektu. Disleksijos sutrikimą turintys žmonės nėra žemesnio intelekto, o tokios prielaidos gali sukelti vaikui rimtų psichologinių problemų, todėl nereikėtų užsiimti savarankišku ligų diagnozavimu.

Kaip susidraugauti?

Verta pradėti nuo emocinės paramos vaikui: disleksijos sutrikimą turintys vaikai dažnai patiria patyčias, juos gali „spausti“ ir su šiuo sutrikimu nesusidūrę mokytojai. Kalbėkite su vaiku, palaikykite jį ir paaiškinkite, kad jis visuomet gali kreiptis pagalbos, praneškite apie sutrikimą mokytojams.

Disleksijos sutrikimą turintis vaikas skaitymo užduotis atlieka kelis kartus lėčiau, nei jo bendraamžiai. Mokykloje jam turėtų padėti specialusis pedagogas ar mokytojo padėjėjas. Namie didžiausiu pagalbininku tampa tėvai, todėl būkite kantrūs, neskubinkite vaiko. Yra įvairių skaitymo metodų, kurie padeda disleksijos sutrikimą turintiems žmonėms geriau suvokti skaitomą tekstą. Pasitarkite su logopedu ar specialiuoju pedagogu ir taikykite jūsų vaikui tinkančius metodus, o svarbiausia pasirūpinkite, kad skaitydamas vaikas nepatirtų streso.

Disleksija neturi trukdyti

Disleksija lydi žmogų visą gyvenimą, todėl pagalbos vaikui reikia ne tik pradinėje, bet ir pagrindinėje mokykloje bei dar vėlesnėse klasėse. Priimkite tai kaip natūralų procesą ir užtikrinkite visas sąlygas kuo sklandesniam mokymuisi. Lietuvoje yra apie 10 % disleksijos sutrikimą turinčių moksleivių, o į aukštąsias mokyklas įstoja tik apie 1 %. Tokią statistiką lemia disleksijos sutrikimą turinčių vaikų nepasitikėjimas savimi ir netinkama ar iš viso nesuteikta pagalba mokantis.

Skatinkite savo vaiką siekti savo svajonių, juk disleksija nėra nepilnaverčio gyvenimo nuosprendis, o įprastai šį sutrikimą turintys žmonės yra labai kūrybingi, smalsūs. Su šiuo sutrikimu gyvena ir savo išradimais bei talentais pasaulį jau nuo seniausių laikų stebino ir vis dar stebina su disleksija gyvenančios tokios talentingos garsenybės kaip Dženifer Aniston, Stevenas Spielbergas, Džonas Lenonas, Aleksandras Grehamas Belas, Galilėjo Galilėjus ir daugybė kitų.

 

Užsiregistruokite į pirmą 1,5 val. pamoką už 5€!

    Viskas NAUJIENLAIŠKYJE

    Naujienos, patarimai, informacija, nuolaidos, nemokamos knygos. Visa tai gali gauti nemokamai iš mūsų jeigu užsiprenumeruosi naujienlaiškį. Atsisakyti galima bus lengvai ir bet kuriuo metu!